Trakya Üniversitesi ve Trakya Teknopark Kosova’da Teknopark Kurma Çalışmalarına Başladı
 

  Kosova Ticaret ve Sanayi Bakanı VeselKrasniqi, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Rektör Yardımcısı ve Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Murat Türkyılmaz, Trakya Teknopark Genel Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Özgür Özdemir ve Özel Kalem, Basın Danışmanı Öğr. Gör. Kıvanç Ada'dan oluşan Trakya Üniversitesi heyetini 22.10.2020 tarihindekabul etti.

     Trakya Üniversitesi heyeti ile Kosova Ticaret ve Sanayi Bakanı Vesel Krasniqi arasında gerçekleşen görüşmede, Kosova’da Teknopark kurulmasına ve Trakya Üniversitesi ile Trakya Teknopark’ın kuruluş ve işleyiş faaliyetlerinde rehberlik etmesine karar verildi.

       Trakya Üniversitesi’nin Kosova’da gerçekleştirdiği faaliyetlerin aktarıldığı ve yeni iş birliklerini üzerinde adımlar atılan buluşmada Ticaret ve Sanayi Bakanı VeselKrasniqi’yeTrakya Teknopark hakkında bilgiler veren Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu teknopark modelinin Kosova’ya kazandırılması için birlikte çalışmaya hazır ve istekli olduklarını iletti.

      Ticaret ve Sanayi Bakanı VeselKrasniqi’yeyeni işbirlikleri ve Trakya Üniversitesinin Kosova’daki faaliyetlerinin aktarıldığı görüşmelerde, Prof.Dr.Erhan TABAKOĞLU: “Trakya Teknopark’ın Kosova’da kurulacak teknoparka model olabileceğini ve bu konuda tüm kurum ve kuruluşlar ile bir araya gelebileceklerini söyleyerek, teknoparkların sanayileşmiş pek çok ülkede teknolojik ve ekonomik gelişmenin en önemli aracı olarak kabul edildiğini belirtti.”

      Konuşmasına Trakya Teknopark ile ilgili bilgi vererek devam eden Prof. Dr. Erhan TABAKOĞLU “Kısa sürede büyük bir aşama kaydeden Trakya Teknopark, bugün 80’e yakın şirketiyle Edirne’nin ve bölgenin en büyük teknoloji üssü konumunda. Yeni fikir ve buluş sahiplerinin başarılı olabilmesi için uygun bir çalışma ortamı sağlayan teknoparklar, üniversite-sanayi iş birliğini etkin ve güçlü kılan yerler haline geldi. Tarımdan teknolojiye her alanda, AR-GE, inovasyon ve üniversite sanayi iş birliğinin öneminin arttığı bir dönemdeyiz. Sanayiciler, üniversitelerdeki teknoparkları AR-GE merkezi olarak kullanabiliyor ve inovatif faaliyetlerini destekleyebiliyor. Trakya Üniversitesi hem araştırma hem de sanayi ile iş birliği yetkinliği bakımından öne çıkan üniversitelerden biri. Bu doğrultuda büyük hedefler belirledik. Teknoparkımızın verdiği hizmetlerin ve sunduğu modelin bir benzerini Kosova’da hayata geçirmek istiyoruz. Kosova’ya kurulacak teknoparka, sahip olduğumuz bilgi birikimi ve deneyimi aktarmanın yanı sıra örnek olacak bir model oluşturabiliriz. Elimizdeki tüm imkânları Kosova için kullanmaya hazırız. Geliştirilecek ortak projeler sadece kurumlar arasında değil iki ülke arasındaki bağı daha da güçlendirecektir.” dedi

     Trakya Üniversitesi’nin, Kosova’ya yaptığı hizmetler ve başarılı çalışmalarından memnuniyet duyduklarını ifade eden Kosova Ticaret ve Sanayi Bakanı Vesel Krasniqi, “Siyasi, ekonomik ve kültürel olmak üzere her alanda en üst düzeyde olduğunu görmekten mutluluk duyuyoruz. Trakya Üniversitesi’nin yaklaşımı ve fikirleri çok olumlu ve memnuniyet verici. Kosova olarak her türlü iş birliğine açık ve hazırız. Teknoparklardaki potansiyeli görüyoruz. Teknopark artık Kosova için çok önemli bir gereksinim. Bu konuda ciddi bir deneyimi olan Trakya Üniversitesi ile bir araya gelmekten heyecan duyuyoruz. İnanıyorum ki bu alandaki iş ve güç birliği Kosova’ya her anlamda ivme kazandıracak. Trakya Üniversitesi’nin tecrübelerinden yararlanmak bizim için çok değerli. Her zaman her konuda birlikte çalışmaya, Trakya Üniversitesi ile ortak projeler geliştirmeye hazırız. Kapılarımız Türk dost ve kardeşlerimize her zaman sonuna kadar açık. Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ve beraberindeki heyete bu verimli ziyaret için teşekkür ediyor, en yakın zamanda tekrar bir araya gelmeyi diliyorum.” İfadelerini kullandı.

Ziyaret, çalışma takviminin planlanmasının ardından sona erdi. Bir sonraki çalışma toplantısının, iki heyetin katılımı ile Kasım ayında gerçekleştirilmesine karar verildi.